صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
رایانه و زندگی - mahdi karimi
لطفا به صورت خصوصی نظر بدهید
مهدی کریمی - mahdi karimi ۸۸/۰۳/۱۶
 

 

علی اکبر هاشمی بَهرمانی (هاشمی رفسنجانی)، روحانی و سیاستمدار ایرانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و چهارمین رئیس جمهور در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

هاشمی رفسنجانی، متولد ۳ شهریور ۱۳۱۳ خورشیدی، (۲۵ اوت ۱۹۳۴ (میلادی)) از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی ایران است. وی در جایگاه‌های مختلفی مانند ریاست مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری اسلامی ایران (بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶) حضور داشته و هم‌اکنون ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد و در ضمن در چهار دوره متوالی نایب رییس اول مجلس خبرگان رهبری بوده و بعد از فوت آیت الله مشکینی به عنوان ریاست مجلس خبرگان رهبري برگزیده شد.

وی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵ میلادی) و در تلاشش برای تصدی این پست (برای سومین بار) ، در مقابل محمود احمدی نژاد (رئیس جمهور فعلی ایران) ناکام ماند.

---
زندگی شخصی


اکبر در شهر بهرمان که در آن زمان روستایی از توابع شهر رفسنجان در استان کرمان به حساب می‌آمد در خانواده فقیری از باغداران پسته بدنیا آمد. اکبر در کنار ۸ فرزند دیگر بزرگ شد. او از تنها ازدواج خود دارای سه پسر به نام‌های محسن، مهدی و یاسر و دو دختر به نام‌های فاطمه و فائزه هاشمی است. از این بین تنها فائزه هاشمی وارد سیاست شد و یک بار نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی و سپس سردبیر روزنامهٔ زن شد. فاطمه هاشمی نیز اکنون رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص است و محسن هاشمی رئیس قطار شهری (مترو) تهران.

از تالیفات هاشمی رفسنجانی کتابی است با عنوان «امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار» که در آن به زندگی و وقایع دوران امیرکبیر می‌پردازد. دیگر اثر مهم وی، «تفسیر راهنما» است که از تفاسیر موضوعی قرآن بوده و بخشی از آن از مجموعهٔ فیش‌های تهیه شده در زندان دورهٔ پهلوی فراهم آمده است. «مجموعهٔ خاطرات روزانهٔ هاشمی» نیز که به نام‌های مختلف به چاپ رسیده، کتابی است جالب و جنجال برانگیز. در سال ۱۳۸۶ از تجدید چاپ چهارمین مجلد از این مجموعه که به خاطرات سال ۱۳۶۳ می‌پرداخت جلوگیری شد. وقایع‌نگاری سالهای پیش از انقلاب با نام «دوران مبارزه» و همچنین ترجمه کتاب معروف اکرم زعیتر با نام «سرگذشت فلسطین» از دیگر آثار اوست.

همسر وی، عفت مرعشی، از نوادگان سید محمد کاظم طباطبایی یزدی است
--
زندگی سیاسی
اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از چهره های تاثیر گذار در روند انقلاب اسلامی ایران و همچنین دوران پس از آن تا حال می‌باشد. از دو دوره ریاست جمهوری او پس از انقلاب به عنوان «دوران سازندگی» یاد می‌شود.

--
کودکی
اکبر در شهر بهرمان که در آن زمان روستایی از توابع شهر رفسنجان در استان کرمان به حساب می‌آمد در خانواده ای مذهبی از باغداران پسته بدنیا آمد. در چهارده سالگی، برای آموزش در علوم حوزوی به قم فرستاده میشود و در آنجاست که در جلسات کلاس روح الله خمینی حضور میابد. در طی این دوره او با افکار معلم خود در رابطه با حکومت اسلامی آشنا می‌شود و از این پس تلاش های خود را در راه رسیدن به این هدف متمرکز می‌نماید که به زودی یکی از یاران وفادار و تاثیر گذار خمینی در فعالیتش های انقلابی اش میگردد.

--
دوران انقلاب
در دوران قبل از انقلاب، و در دوره ای به طول پانزده سال (از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۵۷) هاشمی رفسنجانی ۵ بار به جرم فعالیت مخفیانه علیه رژیم شاه به زندان می‌افتد. پس از پیروزی انقلاب او یکی از اعضای شورای تاثیرگذار انقلاب اسلامی می‌گردد. پس از برگذاری اولین انتخابات مجلس به مجلس راه می‌یابد و با آغاز کار مجلس در ۷خرداد ۱۳۵۹ اولین رییس مجلس نمایندگانِ جمهوری اسلامی ایران می‌شود و تا ۱۲ مرداد ۱۳۶۸ که به ریاست جمهوری رسید به مدت بیش از ۹ سال در این سمت باقی می‌ماند. هاشمی رفسنجانی یکی از بنیانگذاران حزب جمهوری اسلامی نیز می‌باشد. او در سال ۱۳۵۸ با مداخله همسرش عفت مرعشی از یک سوء قصد جان سالم بدر برد.

--
دوران ریاست جمهوری
در سال ۱۳۶۸ با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان چهارمین رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران برگزیده می‌شود. او همچنین موفق به تکرار پیروزی خود در دوره بعدی می‌گردد. از دو دوره، ۸ سال، ریاست جمهوری رفسنجانی که در سال ۱۳۷۶ به پایان رسید به عنوان «دوران سازندگی» یاد می‌شود. از مشخصات کلیدی دوران ریاست جمهوری رفسنجانی سیاست بازتر اقتصادی او نسبت به روسای جمهور پیش از او است.

--
دوران پس از ریاست جمهوری
هاشمی رفسجانی دو سال پس از اتمام دوران ریاست جمهور خود و در سال ۱۳۷۸ در انتخابات مجلس برای بدست آوردن نمایندگی تهران شرکت کرد. هر چند که در لیست اولیه سی نفر برنده‌شدگان انتخابات که توسط وزارت کشور اعلام شد حضور نداشت منتهی پس از باطل اعلام شدن تعدادی از صندوق ها توسط شورای نگهبان توانست به عنوان سی‌امین نماینده تهران به مجلس راه یابد. علیرغم این پیروزی، هاشم رفسنجانی قبل از تحلیف به عنوان نماینده از این پست استعفا داد. او در حال حاضر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد. و از سال ۱۳۸۵ به عنوان نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری حضور داشته است که در سال ۱۳۸۶ به ریاست این مجلس برگزیده شد.


--

اسلایدر